16-10-2018


i:21 p:1
Wstęp

Avila jest położona w centrum Hiszpanii, w historycznym regionie Kastylia i León, godzinę drogi od Madrytu i cztery godziny drogi od wybrzeża.

Jaka jest Ávila? – Spacer po historii i zabytkach

Avila jest małym kastylijskim miastem (65 000 mieszkańców), ale bogatym w swej historii i zabytkach. Dlatego własnie UNESCO wpisała ją na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego. Laureat Nagrody Nobla C.J. Cela mówi, że „Avila najlepiej odzwierciedla duszę Hiszpanii”.

Umiejętny wybór idealnego miasta dla odbycia kursu jest tak samo ważny, jak wybór szkoły, która spełniłaby Państwa wymagania. Wybierzcie Państwo Avilę, jeśli pragniecie zrobić duże postępy w języku hiszpańskim. Atmosfera miasta pomoże Państwu uczyć się w bardziej wydajny sposób.
[click +]


Dlaczego Ávila stanowi idealne miejsce na naukę języka hiszpańskiego?

ü Dla młodzieży, ze względu na jej bezpieczeństwo oraz możliwości rozrywki.

ü Dla studentów pragnących poznać swoich hiszpańskich rówieśników i szukających prawdziwego, nocnego życia, z którego Hiszpania jest słynna na całym świecie.

ü Dla przedsiębiorców oraz VIP-ów, których interesuje efektywna nauka języka w luźnej i zarazem niezakłóconej atmosferze.

ü Dla ludzi „starszych” szukających miejsca łączącego spokój z bogactwem kulturowym.

ü Dla pragnących nauczyć się oficjalnego języka hiszpańskiego (castellano) i chcących uniknąć mylenia języka kastylijskiego z innym dialektem lub językiem używanym w Hiszpanii.

ü Dla odwiedzających Hiszpanię po raz pierwszy, Avila jest wprost idealnym miejscem dla poznania Hiszpanii i pierwszych konatktów z Hiszpanami.

ü Dla wszystkich tych, którzy poszukują okazji efektywnego zgłębienia tajników kultury i języka hiszpańskiego i pragną uniknąć nadmiernego rozproszenia uwagi.

ü Dla poszukujących zrównoważonej kombinacji między spokojem potrzebnym dla całkowitego skoncentrowania się na nauce, rozrywką i „zanurzeniem się” w autentycznej hiszpańskiej atmosferze panującej w mieście.
Avila jest bez watpienia „najlepszym miejscem na naukę języka hiszpańskiego” – tak mówi wicerektor Uniwersytetu Salamanca (Diario de Avila, 17 czerwiec 2005).
Avila jest miastem średniowiecznym, najlepiej zadbanym w całej Hiszpanii, z najlepszymi murami obronymi w całej Europie, które są zabytkiem najlepiej oświetlonym na świecie.

Pisarze o Ávila

Ávila pojawiła się w licznych filmach, między innymi “Alba de América”, “Don Juan” czy “Orgullo y Pasión” ("The Gun") z Cary Grantem, Frankiem Sinatrą i Sofią Loren. Ridley Scott nakręcił tutaj ważną część filmu „Kingdom of Heaven” z Orlandem Bloom.

Wielu pisarzy narodowych i międzynarodowych pisało o Avili. Jako przykład można przytoczyć:

„Avila to niewiarygodne miasto. Tylko cudowna pasja połączona z wielką zapalczywością mogła wznieść coś podobnego. Unikalne mury na całą Europę wraz ze swoim nietkniętym przez czas ogromem robią niesamowite wrażenie. Osiemdziesiąt osiem ozdobnych baszt przytłacza swoim ciężarem strzeliste, granitowe wzgórze: lecz jeśli tylko spojrzy się na nie z odpowiednim podejściem, Avila staje się miastem uskrzydlonym. Nie kosztuje dużo wyobrażenie sobie ruchu powietrza spowodowanego wysmukłymi palcami gotyckich aniołów poruszającymi się do niebiańskiej muzyki.” (Enrique R. Larreta: "La Gloria de Don Ramiro").

Niech żyje Avila – jeść, pić i tanczyć

Avila, zabytkowe, spokojne i gościnne miasto za dnia, ma rownież zróżnicowne i bogate życie nocne, które zmienia spokojną część jej osobowości na inną – rozrywkową, zwiazaną z zabawa do białego rana.

Dla wszystkich tych, którzy pragną zażyć relaksującego spaceru po kolacji, polecamy zjedzenie jej w Paseo del Rastro, a następnie przespacerować się trasą zaczynającą się od ryneczku Marcado Chico aż do katedry, przed którą znajduje się kafeteria “Palacio de los Velada” – zakryte patio, wypełnione subtelną muzyką, z doskonałą obsługą; miejsce idealne dla spotkań z przyjaciółmi i delektowania się filiżanką kawy czy piwem w scenerii sprzyjającej pogawędkom i spotkaniom towarzyskim. Jednym z gości był rownież król Carlos V.

Bardzo blisko stąd, w Calle El Tostado, można odwiedzić kafeterię “La Taberna”, małe, ale przytulne miejsce znajdujące się w podziemiach Palacio de los Velada, gdzie muzyka staje się bardziej żywa, ale podtrzymuje tę specyficzną atmosferę, ktora aż zaprasza do rozmów i przyjacielskich pogawędek.

Następnie, około północy, jeśli nadal pragniecie cieszyć się Avilą, możecie odnaleźć na Calle San Segundo el “Café del Adarve”, miejsce, w którym spotyka się wystrój stanowiący połączenie drewna z kamieniem. Odbywają się tutaj wystawy początkujących malarzy i rzeźbiarzy i gdzie muzyka angloamerykańska z lat 70 – tych i 80 – tych ustepuje miejsca w każdy czwartek koncertom jazzowym znanych zespołów międzynarodowych.

i Viva el Tapeo !

“Tapas” to rodzaj dań w miniaturze, które odzwierciedlają bogactwo miejscowej kuchni dumnej ze swoich przepysznych dań. Avila jest na etapie przekształcenia się w jedno z najważniejszych miejsc słynących z tapas w Hiszpanii. Od roku 1999 w Avili ma miejsce konkurs na najlepsze tapas (w czerwcu).

Zaczynamy naszą podróż po świecie tapas około 20:30 w barach najbardziej znanych w mieście, w których można cieszyć się kuchnia kastylijska w małych porcjach. Udajemy się do la Puerta del Rastro de la Muralla, gdzie znajduje się “Mesón el Rastro”. Największym uznaniem cieszą się serwowane tutaj pulpety. Następnym przystankiem powinna być restauracja z naszego sąsiedztwa gdzie señora Teresa oferuje przepyszne tapas i wyborne wina.

Kierujemy się do „El Palomar” na ulicy Tomás Luís de Victoria, gdzie można skosztować kałamarnic, krewetek czy krewetek „a la gabardina”. Najwyższa jakość jego przystawek zapewniła mu tytuł mistrza. Polecamy mieszankę ryby z papryką.

“El Guillermo” na Plaza Chico oferuje wiele rodzaji tapas z dorsza z całego regionu.

Piątym przystankiem będzie “La Bodeguita” na ulicy San Segundo, która wraz z wyśmienitymi winami oferuje również grzyby z grilla lub sałatkę „Coruja”. Emilio (Emili dla przyjaciół) serwuje wina i przystawki o niedoścignionej jakości w Avila. Na dodatek organizuje dla naszych studentów niezapomniane degustacje win.

Przenosimy się teraz w kierunku Plaza del Mercado Grande, gdzie na jednej z bocznych uliczek – San Millán – spotkać można jeden z najstarszych barów Avili „Casa Patas”. Jego niewielka powierzchnia nie ma żadnego wpływu na jakość serwowanych przystawek takich jak flaki czy marynowane oliwki. Była to ulubiona restauracja C. J. Cela w Ávila. Po skosztowaniu typowych przekąsek z Avili, nie ma nic lepszego niż wypicie filiżanki pysznej kawy w “La Colonial” na ulicy Estrada, w której drewniane wnętrze wypełnia przyjemna dla ucha muzyka.

A co z restauracjami?

Dla pragnących spożyć kolację w restauracji, Avila oferuje dużo możliwości poczynając od tańszych kończąc na bardzo wyszukanych, ale zawsze doskonałej jakości daniach typowych dla Kastylii, które sprawiają, że doceniane są umiejętności i gusty kulinarne naszego miasta i regionu.

Wybór jest ogromny, jednakże polecamy Państwu kilka z nich jak między innymi przyjemną restaurację “Alcaravea” na la Plaza de la Catedral, która jest odpowiednim miejscem, aby spróbować wyśmienitej tortilli z ziemniaków z papryką, wielu sałatek warzywnych lub ryb podawanych z przepysznymi salsami.

W “Doña Guiomar” znajdującej się na Calle Tomás Luís de Victoria podaje się wyśmienite ciasteczka wypełnione mięsem lub rybą, kotlet z Avili i tartę z serem i porem.

Jeśli wolicie jednak coś bardziej wyszukanego, udajcie się do najlepszej restauracji w Avili - “El Almacén” i spróbujcie najwykwintniejszej kuchni hiszpańskiej: cudownych zup nienagannie podanych – pysznych i delikatnych warzyw z grilla, „maro en salsa”, polędwicy z papryką lub pieczonego prosiaka.

Jeśli dla odmiany chcecie skosztować kuchni wiejskiej, bogatej, dobrze przyprawionej i autentycznej, skierujcie swoje kroki w strone tradycyjnej i słynnej “Mesón el Rastro” usytuowanej przy bramie o tej samej nazwie i wypróbujcie gulasz, fasolkę z kiełbasą czy ziemniaki ze słoninką.

Najlepsza restauracja, w której podaje się owoce morza to "Piélago" tuż obok szkoły. I na zakończenie: "El Labrador" znajdujący się koło mostu to rodzinna, najbardziej ekonomiczna i najstarsza jeśli chodzi o tradycje tawerna w mieście. Serwuje się w niej najlepsze flaki. A Javi, kelner, jest jednoczesnie rubaszny i serdeczny – prawdziwy Kastylijczyk.

¡Niech żyje Avila nocą! – “La Marcha”
GDZIE MOŻNA SPOTKAĆ LUDZI, JEŚLI MA SIĘ 18 – 40 LAT.

Mówi się, że „noc w ruchu”, zabawa aż do białego rana to również dobry sposób na zapoznanie się z hiszpańską kulturą, zwyczajami społeczeństwa. Każdy z ponad 300 barów, pubów i dyskotek ma swój własny, niepowtarzalny styl. Godne wspomnienia, że każdego dnia otwiera się nowe miejsca lub zmienia się nazwy.

Podajemy kilka przykładów: Naszą nocną wyprawę zaczniemy od “Café del Adarve” na Calle San Segundo, słuchając muzyki na żywo i miejscowych ploteczek.

Popularnością cieszy się również Irlandzki pub przy Calle Eduardo Marquina ze swoją angielsko – hiszpańską atmosferą.

Następnie udajemy się do “El Delicatessen” przy Avenida de Portugal, idealnego miejsca, aby poznać Hiszpanów, zintegrować się z grupą i wprowadzić w życie wszystko to, czego nauczyliście się na zajęciach. Ogromną popularnością cieszą się spotkania „bajarzy”.

Przemieszczanie się z miejsca na miejsce jest bardzo ważne, gdyż Hiszpanie nie pozostają długo w jednym miejscu i dlatego przeniesiemy się teraz do dyskoteki „Marco Gavanna” na Avenida de Madrid przystrojonej kryształami, lustrami i wypełnionej rytmami salsy. Miejsce to wprost zachęca do tańca. Następną wizytę składamy w “Why not?”, “Básico”. Rock, pop czy funky towarzyszą nam przy kuflu piwa w środowisku młodzieżowym. Kontynuujemy naszą nocną przygodę w „Quondam”, którego wystrój jest stylizowany na styl średniowieczny i gdzie spędzamy czas aż do wczesnych godzin rannych.

Jeśli podąża się za tym hiszpańskim nocnym rytmem, wszystko wskazuje na to, że jest juz koło 5 lub 6 rano. Najwytrwalsi spotykają się w dyskotece „Sabor” przy Avenida de Portugal, el "Copa" jest otwarta od 5 aż do 10 rano.

I stąd można się już tylko udać do domu na zasłużony odpoczynek lub o takiej porze zjeść na śniadanie typowe racuszki z czekoladą w “Las Cinco Villas” przy Calle del Capitán Méndez Vigo. I teraz pozostaje nam już tylko iść spać!

Gdzie się udać jeśli ma się mniej niż 18 lat

Jeśli nie skończyłeś jeszcze 18 lat, Avila oferuje wiele rozrywek odpowiednich dla ludzi w twoim wieku, żeby dobrze się bawi nocą. Spotykanie ludzi, ćwiczenie języka i dostosowanie się do zwyczajów panujących wsród młodzieży nie jest niczym trudnym w Avili. Bez niebezpieczeństw i złej atmosfery, Avila staje się idealnym miastem, aby świetnie się bawić tancząc i przemieszczając z miejsca na miejsce.

Możesz udać się, aż do 10 w nocy, na ulice Vallespin, która odchodzi od Plaza del Mercado Chico w samym centrum historycznej części miasta. Znajduje się tam przynajmniej dwadzieścia miejsc, które możesz odwiedzić i spotkać ludzi w twoim wieku. Z nich wszystkich polecamy, jeśli pragniesz posłuchać różnych typów muzyki dyskotekę “Árbore”, która przypomina pałacowy ogród z neonowym oświetleniem i muzyką pop. Nastepnie możesz się udać do „Milienium”, gdzie usłyszy się zróżnicowaną muzykę i gdzie taniec jest obowiązkiem. Również nie należy zapominać o “Abacán”, gdzie przestrzeń przeznaczona jest do tańca w rytm muzyki techno i czasami „fusion”.

Około 12:30 w nocy ludzie kierują się na Avenida de Portugal, gdzie znajduje się „Ozone” – miejsce spotkań ludzi w twoim wieku. Ten bar z dwoma piętrami, pozwala na przyjacielskie pogawędki na wyższym piętrze i na taniec na niższym, które przekształcone zostało w dyskotekę.

Bardzo prosimy, aby uniknąć problemów, o szanowanie godzin powrotów, które wprowadzili wasi rodzice i rodzina was goszcząca.
i:22 p:2
Spacer po mieście

Kiedy i kto położył kamień węgielny? Znaleźć odpowiedź na pytanie kto i kiedy położył kamień węgielny jest bardzo trudne. Historia miasta nadal okryta jest mgłą tajemnicy, którą krok po kroku się poznaje. Same początki są zagubione w historii. Można usłyszeć wiele legend i opowieści odnalezionych w dawnych „castros” i osadach. Już Ptolomeusz mówił o Obili jako “Ávila vetona”, co oznacza „wysoką górę”.

Celtycki knur Jesúsa Sanchidrián. Ávila Rural. “Rutas Mágicas”

Co możemy spotkać w wieku XXI w tym kastylijskim i jakże średniowiecznym mieście? – Proponujemy Państwu wycieczkę po Avili. Podróż, która pobudzi wszystkie wasze zmysły.

Gdy przyjeżdza się do Avili, widzi się skrawek historii, fotografię nienaruszoną przez czas, ale jakże żywą. Pierwszą rzeczą, która nas zaskakuje są mury zwane „Muralla”. Przypominają ramię kochanka obejmujacego miasto. Ich 2526m pozwalają nam na rozkoszowanie się spokojnym spacerem i podziwianiem górskiego i surowego krajobrazu. Zbliżając się zdajemy sobie sprawę z ich ogromu, który sięga nieba – 12m oraz grubości na 3m! Mury zostaly zbudowane w pośpiechu między rokiem 1090 a 1099 w stylu romańskim.
[click +]


Spotykamy się przed jedną z nowych bram, które otwierają miasto na świat. Musimy przejść się po tych wąskich uliczkach wśród hałaśliwego tłumu dorosłych i dzieci.

Naszym oczom ukazuje się Katedra San Salvador – prawdziwy znak rozpoznawczy miasta, która przypomina drzewo cyprysowe wśród kamiennego lasu. D. Ramón Otero Pedrayo w swojej książce "Geografia Hiszpanii", mówi o katedrze w Avila w następujący sposób: „Nie jest ani jasna, ani pogodna jak ta w Toledo; ani okazała jak ta w Sevilli; ani tak fascynująca jak ta w León; ani tak tajemnicza jak ta w Barcelonie. Katedra w Avili jest mocna. Nie pieści ani głaszcze. Po prostu zmusza do modlitwy i medytacji. W niej można poczuć zarówno szpadę jak i krzyż. Jest jednym z naszych najbardziej wyrazistych zabytków, jeśli chodzi o sztukę średniowieczną.”

Cóż więcej możemy dodać, katedra jest zarówno świątynią jak i twierdzą, krzyżem i szpadą. W stylu romańskim w swojej najstarszej części i gotyckim w nawach i zwieńczeniach. Należy ją poczuć.

Odpoczniemy przez chwilkę i opuścimy mury przez Arco de la Harina – naszym oczom ukazuje się Avila tarasów, piwa i wina, którym zawsze towarzyszy mała przekąska („tapa”). Avila przekształca się w jedno z najważniejszych miast jeśli chodzi o ten zwyczaj w całej Hiszpanii. Od 1999 roku odbywają się tutaj zawody związane z „tapas”.

Idąc dalej wyznaczoną trasą dochodzimy do zadziwiającej bazyliki Świętego Wincenta, zachwalanej przez wszystkich. Na zewnątrz znajdują się dwie ozdoby przy “Portyku Glorii” – zadziwiająca mieszanka hieratyzmu i patetyzmu zwane Portykiem meridional. We wnętrzu spotykamy się z grobowcem, w którym spoczywają bracia męczennicy – przepiękny przykład „wolnej sztuki”. Przechadzając się nawami bazyliki mijamy miejsca spoczynku nobliwych sredniowiecznych rodzin. Święty Wincent był jednym z trzech kościołów istniejących w całej Hiszpanii, w których szlachta składała przysięgę. Pośród legend, męczenników i całej ikonografii średniowiecznej opuszczamy ten średniowieczny „plac” Avili.

Przechadzając się uliczkami wyłożonymi kostką brukową, pośód świergotu jerzyków docieramy do ¨La Plaza de Santa Teresa" (El Grande) – miejsca spotkań i odpoczynku. Plac zamyka Kościół San Pedro, z którego wierz ogłaszano w dawnych czasach, kto odszedł z tego świata.

Drogi odwiedzający, który możesz podziwiać ten ogrom sztuki i historii w tym maleńskim mieście. Nie możemy zapominać o San Andrés z jego kapitelami przepełnionymi erotyką, ani o San Martín z jego wieżą w stylu romańsko – mudejarskim, ani o Nuestra Señora de la Cabeza – starożytnym meczecie i kościele egzorcystów, San Segundo wraz z jego legendami (żoną brodacza i chustką), San Esteban, San Nicolás, Santo Tomé Stary i Szczodry itd.

Musimy też wspomnieć o kościele, który znajduje się poza szlakami turystycznymi. Mówimy o Santo Tomás – zabytku upamiętniającym podbój Granady – ze swoimi krużgankami, katafalkami i pałacem Krolów Katolickich. Jest to rownież miejsce, w którym spoczywają szczątki jednej z postaci „czarnej legendy inkwizycji hiszpańskiej” w historii Hiszpanii: Torquemada.

Avila rycerzy, Avila Teresy de Jesús, miasto o mocnym charakterze. Teresa z Avili, pisarka związana z katolicyzmem, która przyczyniła się do rozwoju języka hiszpańskiego. Co zrobiła? Odpowiedź na to pytanie, jak i inne znajdziemy podążając szlakiem „la Ruta Teresiana”. Zaczynamy odkrywanie prawdy od odwiedzenia domu świetej Teresy i udajemy się aż do Monasterio de la Encarnación, następnie Monasterio de Las Madres, a na koniec odwiedzamy konwent Santa María de Gracia.

Możemy również skorzystać z innych szlaków turystycznych, aby poznać średniowieczną Avilę, romańską, Avilę imperatorów, Celtów, szlak typowych wyrobów itp. Możemy również odwiedzić niezliczoną ilość pałacy, w których odwiedzającymi były sławne osobistości takie jak Carlos V czy Felipe II. Ale najwiekszą atrakcją jest Palacio de la Duquesa de Valencia - la Mansión de los Águila z XVI wieku – nowa siedziba Muzeum Prado z Madrytu!

Aby postawić kropkę nad i, ale nie kończyć naszej podróży przez historię, sztukę, życie Hiszpanii, zatrzymamy się na rodowych pałacach Avili.

Dla szukających spokoju, ale nie nudy,
Sztuki, ale nie zmęczenia
Czytania, ale nie studiowania
Zabawy, ale nie szaleństwa
Jedzenia bez tycia
Słońca, ale bez prażenia się
Jeśli szuka się znajomości i rozmowy

¡Ávila Cię oczekuje!
i:23 p:3
Język hiszpański w Ávili

W Avili mówi się czystym jezykiem hiszpańskim (kastylijski). Chociaż w wielu regionach Hiszpanii mówi się innymi językami – z powodów politycznych jak i socjologicznych – możecie Państwo stosować język hiszpański (kastylijski), ponieważ według Konstytucji jest jednym z języków oficjalnych.

W naszym regionie, mówi się tylko kastylijskim, dlatego nasi kursanci nie są pod wpływem innych dialektów oraz języków, co normalnym jest w innych regionach Hiszpanii.

W Ávili, uczniowie– w szkole i poza nią– mają do czynienia z kastylijskim jako językiem komunikacji. Poprzez to nie ma zamieszania i postępy w nauczaniu są o wiele większe.
[click +]i:24 p:4
Wyjeżdżamy na prowincję

Okolice Avili oferują nieskończone możliwości organizacji pieszych wędrówek, aby poznać charakterystyczny dla tego regionu pejzaż i styl życia jego mieszkańców. Istnieje ponad 30 tras, między innymi: Trasa Królów, Wina, Malarska, Zamkowa, Muzyczna, itp.

Poznacie takie historyczne miasta jak: Madrigal, Arévalo, Arenas de San Pedro. Będziecie się rozkoszować naturalnym pięknem „La Moraña” czy Gór Gredos.
[click +]


Wasze ciało i umysł zasmakują oryginalnego wina z Villaviejo czy fasolki z Barco czy słynne pieczone prosię z Arevalo.

Do Waszej dyspozycji pozostają rowery, abyście samodzielnie odkrywali obrzeżaAvili. W naszym biurze otrzymacie wyczerpujące informacje o wielu atrakcyjnych trasach. Szczególnie polecamy spędzenie chociaż jednego dnia w celtyckich miasteczkach takich jak: Cardeñosa, Ulaca, Chamartín, Raso, zbiornik wodny w Barraco (można wypożyczyć pirogę), zamki w Villaviciosa i Sotalbo, Narros czy Mombetrán... Widowiskowy krajobraz Ojos Albos z rysunkami z epoki kamiennej, okolice Avili i Gredos i dużo, dużo więcej.
Copyright © 2012 Instituto Español Murallas de Ávila. Calle Martín Carramolino 6 - 05001 Ávila, Spain - Tel. (+34) 920 222 773
iema@iema.com · contacto@iema.com · staff@iema.com